Halı Kalitesi

Halı Kalitesi Nasıl Anlaşılır ?

Yüksek Kaliteli HalıPazarda; güzel renkli, estetik yüzey dokulu ve değişik kalitelerde pek çok farklı halı bulunmaktadır. Halı kalitesi konusunda en önemli kriterlerden biri, halının yoğunluğudur. Yoğunluk, halının her inç karesindeki iplik tüyü sayısı anlamına gelmektedir.

Düşük Kaliteli HalıHalı ne kadar yoğun ise, o kadar daha uzun süre yeni gözükecektir. Halı yoğunluğunu kontrol etmenin iyi bir yolu, halının arkasını katlayıp bakmak, sonra halının katlandığı yerde iplerin nasıl sıkı yapıldığını görmektir. Eğer pek çok arka destek görürseniz,
bu halı, satın alınacak kadar kaliteli olmayabilir.
Halının iki parçasını katlayarak kontrol etmek için iplerin nasıl birlikte sargılandığını karşılaştırabilirsiniz. (Yüksek kaliteli halı ile düşük kaliteli halı karşılaştırması, resimlerde gösterilmiştir.)

Bazen halı yoğunluğu, hav yüksekliği ve yüzey ağırlığı ile karıştırılabilir. Bir halının sadece yüksek hav boyuna veya yüksek yüzey ağırlığına sahip olması, söz konusu halının yeterli yoğunlukta olduğu veya uzun sürede yıpranacağı anlamına gelmez.

Yüksek bir hav boyu, halıya lüks bir görünüm verir. Ancak, hav yüksekliği ne kadar çok olursa, özellikle yoğun kullanımlı yerlerde halıdaki keçeleşme eğilimi de o kadar artar. Eğer, derin havlı bir halı istiyorsanız, ekstra yoğunluğu olanlardan birini seçiniz.

Yüzey ağırlığı, halının ön yüzündeki toplam iplik miktarının bir ölçümüdür. Hav yüksekliği ile yoğunluk arttıkça, yüzey ağırlığı da artar. Ancak, ağırlık sadece hav yüksekliği ile arttırılabileceğinden dolayı, yüzey ağırlığı tek başına kaliteyi belirlemez. İki halı aynı yüzey ağırlığına sahip olmasına karşın, kalite ve performans bakımından son derece farklı olabilirler.

Nisan 2023
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930