Halı Çeşitleri

Elyaf Türleri

Elyaf, halının temel bileşenidir. Günümüzde halılarda kullanılan dört temel elyaf, kendilerine özgü güçlü özelliklere sahiplerdir ve yün, naylon, polipropilen, polyster elyafların hepsiyle kaliteli halılar üretilebilir.
Elyafın nasıl işlendiği ve imal edildiği, bir halının potansiyel performansı bakımından daha belirleyici bir faktördür.

Vereceğiniz nihai halı alma kararı, sizin için hangi özelliklerin daha önemli olduğuna ve halı firmasının ürün kalitesine bağlıdır.

Bu noktada Dry Center olarak; halı elyaflarının temel özelliklerini ana hatlarıyla belirterek hangi özellikte halıya ihtiyacınız olduğu konusunda karar alabilmeniz için size yardımcı olabilecek bazı bilgiler verebiliriz.

Halı Elyaf Çeşitleri

Bazı halılar; karışımlardan yapılmalarına karşın, çoğu halı tamamen dört elyaf çeşidinden biriyle yapılmaktadır: Yün, Naylon, Polipropilen ve Polyester. Az da olsa Akrilik ve Pet Elyafları da kullanılır.

Yün Halı Yün Halı
Yün, doğal elyaf olup hav yüksekliğini muhafaza eder; basıldığı veya dokunulduğu zaman benzersiz yumuşaklığı vardır. Lüks ve performans açısından … Yün Halı
Naylon Halı Naylon Halı
Naylon, sentetik halı elyafları arasında diğerlerinden daha pahalıdır ve 1960′tan beri en yaygın kullanılan halı elyafıdır. Genel performans özellikleri … Naylon Halı
Polyester Halı Polyester Halı
Polyester, malzeme itibarıyle naylon kadar esnek olmamasına karşın, polyester elyaftan üretilen halılar iyi yapılmaları durumunda birçok açıdan … Polyester Halı
Polipropilen (Olefin) Halı Polipropilen (Olefin) Halı
1980′lerden beri polipropilen (olefin) halı elyaflarının kullanımında büyük artış görüldü. Diğer elyaflardan farklı olarak polipropilen su emmez … Polipropilen Halı
Akrilik Halı Akrilik Halı
Akrilik, yün görünümüne en yakın sentetik elyaftır. Akrilik elyaf yüksek derecede yıpranma eğilimli olduğu için holler, oturma odaları, merdivenler … Akrilik Halı

 

Elyaf Karışım Tavsiyeleri – Harmanlar

Yukarıda belirtilen dört elyaf tipi genellikle istisnai nitelikte mamuller üretmek için her elyaf tipinin en iyi özelliklerine sahip birçok çeşitte bir araya getirilir.

Yünün lüks görünümü ve rahatlığı ile naylonun dayanıklılığına sahip olmak istiyorsanız bir Yün/Naylon karışımını düşünün.

Birçok halı stilinde naylon ve polipropilen gibi bir elyaf harmanı kullanılır. Halı ipliğini oluşturmak üzere elyaf tiplerinin harmanlanması, naylonun esnekliği ve polipropilenin solmazlık direnci gibi her elyafın olumlu özelliklerini bir araya getirmek amacıyla gerçekleştirir.

Diğer yaygın karışımlar arasında Akrilik/Olefin ve Naylon/Olefin yer almaktadır. Daha ucuz olmalarına karşın, genellikle lekelenme eğilimi gösterirler.

Kasım 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930